Jump to content

Science:Math Exam Resources/Courses/MATH100/December 2015/Question 08 (b)/Solution 1

From UBC Wiki

Let r be the radius of the circle at the top of the water and h be the height of the water.

Then, using the picture in part (a) with a property of similar triangles gives the ratio between r and h as

rh=1016r=58h.

On the other hand, by the volume formula for a cone, the volume V of water can be written as

V=13πr2h=13π(58h)2h=13π(58)2h3.

Therefore, by differentiating with respect to t on both sides, we obtain

dVdt=13π(58)23h2dhdt=π(58)2h2dhdt.

Since the volume changes at a rate of 2m3/min, the rate of change of the height of the water when the height is 10m is

2m3/min=π(58)2(10m)2dhdt|h=10dhdt|h=10=28252102πm/min=2554πm/min.