Course:LING300/Wikipedia projects

From UBC Wiki
Jump to: navigation, search

Working with a research group, you will create a Wikipedia page on a topic related to syntax. Your participation in the Wikipedia project provides you with the opportunity to master and hone both conceptual, technical, and organizational skills. The conceptual skillset involves familiarizing yourself with a research area and planning out the content of the Wikipedia entry, The technical skillset includes writing, editing, layout, HTML mark-up and the “back door” of Wikipedia. The organizational skillset includes working as a team member and coordinating teamwork activities.

The first thing you need to do is enrol in the Wikipedia Course Page for Ling 300. (You'll be asked to supply a token; the token is listed on the Connect site for Ling300.) https://en.wikipedia.org/wiki/Education_Program:University_of_British_Columbia/Linguistics_(Fall_2014)

2014 Wikipedia Projects

Theme A: Conceptual Foundations

Theme B: Nominal Syntax

Theme C: Verbal Syntax

Theme D: Binding Theory

2013 Wikipedia Projects

Theme A: Binding theory

Theme B: Theta theory

Theme C: CP syntax

Theme D: DP syntax


Milestones and supporting materials

Dechaine (talk) 22:17, 31 August 2014 (PDT) Dechaine (talk) 18:23, 1 September 2014 (PDT)

Schedule of meetings

The first two milestones of the Wikipedia projects focus on mastering the Wikipedia interface (Milestone 1), and familiarizing yourself with the content area of the Wikipedia entry that you'll be developing by preparing an annotated bibliography (Milestone 2). Once those are completed, your group will turn its attention to developing the content of the Wikipedia article. There are several resources available to assist you in doing this.

  • Coverage: To ensure adequate coverage of their topic area, all groups should arrange to meet at least once with the UBC Linguistics librarian, Susan Atkey.
  • Content: To develop content, each group will meet twice twice (in person) with the instructor (Rose-Marie Déchaine) or teaching assistant (Sihwei Chen) . Each meeting is 1/2 hour (30 minutes).
The 1st round of content meetings will take place on Friday Oct 17th and Monday Oct 20th.
The 2nd round will take place on Friday Oct 31st and Monday Nov 3rd.
  • Technical support: each group will meet twice (via Skype) with Jonathan deVries, who will provide technical support relative to layout and formatting. Each meeting is 1/2 hour (30 minutes).
The 1st round of technical support meetings will take place on Wednesday Oct 22nd, Friday Oct 24th, and Wednesday Oct 29th.
The 2nd round will take place on on Wednesday Nov 5th, Friday Nov 7th, and Wednesday Nov 12th.

Each group participates in 5 meetings: one for topic coverage (with Susan Atkey), two for content (with Rose-Marie Déchaine or Sihwei Chen), and two for technical support (with Jonathan deVries). The overall schedule of meetings is given in the table below. (The detailed schedule of meetings is listed in the following subsections.)

Activity Dates
Meet with librarian Determined by individual groups
Round 1 content meetings Oct 17, 20
Round 1 technical support meetings Oct 22, 24, 29
Round 2 content meetings Oct 31, Nov 3
Round 2 technical support meetings Nov 5, 7, 12

Meetings with Susan Atkey, Linguistics Librarian

Each Wikipedia research group has the opportunity to consult with Susan Atkey, the UBC Linguistics Librarian. The meetings are 1/2 hour (30 minutes); groups can sign up on a first-come, first-served basis.

Susan's office is located on the 2nd floor of Koerner Library in room 219. Go down one floor from the 3rd floor entrance and head straight towards the back. Room 219 is on the left hand side just before you reach the glass doors.

Date & Time Group and topic Group members
Tues. 14 Oct, 11.30am-12.00pm Group X: Topic A, B, C, D
Tues. 14 Oct, 12.00-12.30pm Group X: Topic A, B, C, D
Wed. 15 Oct, 3.00-3.30pm Group X: Topic A, B, C, D
Wed. 15 Oct, 3.30-4.00pm Group C4: Theta Criterion Shannon, Angie, Yi, Hannah, Grace
Thurs. 16 Oct, 2.00-2.30pm Group X: Topic A, B, C, D
Tues. 21 Oct, 11.30am-12.00pm Group B4: Topic Nancy, Marisa, Kristen
Tues. 21 Oct, 12.00-12.30pm Group A4: Performance Kelsey, Anna, Colin, Emma, Kevin
Wed. 22 Oct, 11.00-11.30am Group A1: Bootstrapping Michelle, Natasha, Joyce, Julianna
Wed. 22 Oct, 12.00-12.30pm Group B2: Inalienable Possession Brianne, Maria, Ryan, Elizabeth, Abby
Fri. 24 Oct, 1.30-2.00pm Group C: Head Parameter Cassie, Ziya, Enrico, Alanna, Taylor
Tues. 28 Oct, 11.00-11.30am Group D4: PRO Lewis, Christian, Gelaina, Jaxsun
Tues. 28 Oct, 11.30am-12.00pm Group B1: Adjectival Noun Carley, Shalla, Amy, Carney
Wed. 29 Oct, 1.00-1.30pm Group A2: Grammaticality Darren Bell, Diana Menendez, Halina Pohorelic, Wai Ting Xu
Thurs. 30 Oct, 1.00-1.30pm Group D3: Logophoricity Alicia, Daisan, Charlene, Fiona, Kathleen
Thurs. 30 Oct, 1.30-2.00pm Group D2: Logical Form Sofia, Alyson, Tanya, Kris, Zoe
Mon. 3 Nov, 1.30-2.00pm Group B3: Equatives Yvonne, Tina, Alice, Mike, Katerina, Jaylin
Mon. 3 Nov, 2.00-2.30pm Group C3: Subject side parameter Carolyn, David, Jenny, Kathy, Sylvia
Tues. 4 Nov, 11.00-11.30am Group A3: Locality Steph, Cedric, Taylor, Jessica, Orinna
Tues. 4 Nov, 11.30-12.00pm Group X: Topic A, B, C, D
Wed. 5 Nov, 11.00-11.30am Group C1: Lexical Semantics Carolyn, Charlene, Patricia, Stephanie, Vicky, Virginia

Round 1 meetings

Content: round 1

Friday 17 Oct meetings with Rose-Marie take place in the lobby of the Woodward Instructional Centre; Monday 20 Oct meetings take place in TFS 223.

Date & Time Group and topic Group members
Fri. 17 Oct, 1.00-1.30pm (RMD) Group B4: Nominals Amy, Marisa, Kristen, Zoe, Nancy
Fri. 17 Oct, 1.30-2.00pm (RMD) Group A4: Performance Kelsey, Kevin,Colin,Anna, Emma
Mon. 20 Oct, 10.00-10.30am (RMD) Group A3: Locality Steph, Jessica, Taylor, Orinna, Cedric
Mon. 20 Oct, 10.30-11.00am (RMD) Group A1: Bootstrapping Michelle, Natasha, Joyce, Julianna
Mon. 20 Oct, 11.00-11.30am (RMD) Group C1: Lexical Semantics Carolyn, Charlene, Patricia, Stephanie, Vicky, Virginia
Mon. 20 Oct, 11.30-12.00pm (RMD) Group B1: Adjectival Noun Carley, Shalla, Amy, Carney
Mon. 20 Oct, 12.00-12.30pm (RMD) Group D4: PRO Lewis, Christian, Gelaina, Jaxsun
Mon. 20 Oct, 12.30-1.00pm (RMD) Group D1: Bound Variable Pronoun Milly, Victoria, Vivianne, Rachel, Fanny
Fri. 17 Oct, 10.30-11.00am (SC) Group A2: Grammaticality Darren Bell, Diana Menendez, Halina Pohorelic, Wai Ting Xu
Fri. 17 Oct, 11.00-11.30am (SC) Group C4: Theta Criterion Shannon, Angie, Yi, Hannah, Grace
Fri. 17 Oct, 11.30-12.00pm (SC) Group C2 : Head Parameter Cassie, Ziya, Alanna, Taylor, Enrico
Fri. 17 Oct, 12.00-12.30pm (SC) Group D3: Logophoricity Alicia, Charlene, Daisan, Fiona, Kathleen
Mon. 20 Oct, 1.00-1.30pm (SC) Group B2: Inalienable possession Brianne, Maria, Ryan, Elizabeth, Abby
Mon. 20 Oct, 1.30-2.00pm (SC) Group B3: Equatives Yvonne, Alice, Mike, Tina, Katerina, Jaylin
Mon. 20 Oct, 2.00-2.30pm (SC) Group C3: Subject side parameter Carolyn, Jenny, Kathy, David, Sylvia
Mon. 20 Oct, 2.30-3.00pm (SC) Group D2: Logical Form Alyson, Kris, Sofia, Tanya, Zoe

Technical support: round 1

Date & Time Group and topic Group members
Wed. 22 Oct, 2.30-3.00pm Group X1: Topic A, B, C, D
Wed. 22 Oct, 3.00-3.30pm Group X2: Topic A, B, C, D
Wed. 22 Oct, 3.30-4.00pm Group D1: Bound Variable Pronouns Milly, Victoria, Rachel, Fanny
Wed. 22 Oct, 4.00-4.30pm Group X4: Topic A, B, C, D
Fri. 24 Oct, 9.00-9.30am Group A4: Performance Kelsey, Anna, Colin, Emma, Kevin
Fri. 24 Oct, 9.30-10.00am Group D3: Logophoricity Alicia, Charlene, Daisan, Fiona, Kathleen
Fri. 24 Oct, 10.00-10.30am Group C3: Subject side parameter Carolyn, Jenny, Kathy, Sylvia, David
Fri. 24 Oct, 10.30-11.00am Group B3: Equatives Yvonne, Tina, Alice, Mike, Katerina, Jaylin
Fri. 24 Oct, 11.00-11.30am Group A1: Bootstrapping Michelle, Natasha, Joyce, Julianna
Fri. 24 Oct, 11.30-12.00 Group C2: Head Parameter Cassie, Ziya, Enrico, Alanna, Taylor
Wed. 29 Oct, 1.30-2.00pm Group A2: Topic: Grammaticality Darren Bell, Diana Menendez, Halina Pohorelic, Wai Ting Xu
Wed. 29 Oct, 2.00-2.30pm Group D4: PRO Lewis, Christian, Gelaina, Jaxsun
Wed. 29 Oct, 2.30-3.00pm Group A3: Locality Steph, Cedric, Jessica, Taylor, Orinna
Wed. 29 Oct, 3.00-3.30pm Group B2: Inalienable possession Brianne, Maria, Ryan, Elizabeth, Abby
Wed. 29 Oct, 3.30-4.00pm Group D2: Logical Form Alyson, Sofia, Zoe, Tanya, Kris
Wed. 29 Oct, 4.00-4.30pm Group B4: Nominals Amy, Marisa, Nancy, Zoe

Round 2 meetings

Content: round 2

Date & Time Group and topic Group members
Fri. 31 Oct, 1.00-1.30pm (RMD) Group C2: Head-Parameter Cassie, Ziya, Alanna, Taylor, Enrico
Fri. 31 Oct, 1.30-2.00pm (RMD) Group A4: Performance Anna, Emma, Colin, Kelsey, Kevin
Mon. 03 Nov, 10.00-10.30am (RMD) Group B3: Equatives Yvonne, Tina, Alice, Mike, Katerina, Jaylin
Mon. 03 Nov, 10.30-11.00am (RMD) Group A2: Grammaticality Darren Bell, Diana Menendez, Halina Pohorelic, Wai Ting Xu
Mon. 03 Nov, 11.00-11.30am (RMD) Group C1: Lexical Semantics Carolyn, Charlene, Patricia, Stephanie, Vicky, Virginia
Mon. 03 Nov, 11.30-12.00pm (RMD) Group D1: Bound Variable Pronoun Milly, Victoria, Rachel, Vivianne, Fanny
Mon. 03 Nov, 12.00-12.30pm (RMD) Group D3: Logophoricity Alicia, Daisan, Charlene, Fiona, Kathleen
Mon. 03 Nov, 12.30-1.00pm (RMD) Group A3: Locality Jessica, Taylor, Stephanie, Cedric, Orinna
Fri. 31 Oct, 10.30-11.00am (SC) Group D2: Logical Form Tanya, Zoe, Sofia, Alyson, Kris
Fri. 31 Oct, 11.00-11.30pm (SC) Group C3: Side subject parameter Carolyn, Sylvia, David, Kathy, Jenny
Fri. 31 Oct, 11.30-12.00pm (SC) Group A1: Bootstrapping Michelle, Natasha, Joyce, Julianna
Fri. 31 Oct, 12.00-12.30pm (SC) Group B1: Adjectival Noun Carley, Amy, Shalla, Carney
Mon. 03 Nov, 1.00-1.30pm (SC) Group B4: Nominal Zoe, Amy, Nancy, Marisa
Mon. 03 Nov, 1.30-2.00pm (SC) Group B2: Inalienable possession Brianne, Maria, Ryan, Elizabeth, Abby
Mon. 03 Nov, 2.00-2.30pm (SC) Group D4: PRO Jaxsun, Lewis, Christian, Gelaina
Mon. 03 Nov, 3.00-3.30pm (SC) Group C4: Theta Criterion Shannon, Angie, Yi, Hannah, Grace

Technical support: round 2

Date & Time Group and topic Group members
Wed. 5 Nov, 2.30-3.00pm Group X1: Topic A, B, C, D
Wed. 5 Nov, 3.00-3.30pm Group D3: Logophoricity Fiona, Alicia, Daisan, Charlene, Katie
Wed. 5 Nov, 3.30-4.00pm Group D1: Bound Variable Pronoun Milly, Victoria, Rachel, Vivianne, Fanny
Wed. 5 Nov, 4.00-4.30pm Group C1: Lexical Semantics Stephanie, Carolyn, Patricia, Vicky, Virginia, Charlene
Fri. 7 Nov, 9.00-9.30am Group A4: Performance Kelsey, Anna, Colin, Emma, Kevin
Fri. 7 Nov, 9.30-10.00am Group B1: Adjectival Noun Carley, Amy, Shalla, Carney
Fri. 7 Nov, 10.00-10.30am Group C4: Topic Hannah, Shannon, Grace, Angie, Yi
Fri. 7 Nov, 10.30-11.00am Group D2: Logical Form Tanya, Zoe, Alyson, Sofia, Kris
Fri. 7 Nov, 11.00-11.30am Group B3: Equatives Yvonne, Tina, Alice, Mike, Katerina, Jaylin
Fri. 7 Nov, 11.30-12.00 Group C2: Head Parameter Cassie, Alanna, Ziya, Taylor, Enrico
Wed. 12 Nov, 1.30-2.00pm Group A2: Grammaticality Darren Bell, Diana Menendez, Halina Pohorelic, Wai Ting Xu
Wed. 12 Nov, 2.00-2.30pm Group X12: Topic A, B, C, D
Wed. 12 Nov, 2.30-3.00pm Group A3: Locality Stephanie, Taylor, Jessica, Cedric, Orinna
Wed. 12 Nov, 3.00-3.30pm Group D4: PRO Jaxsun, Lewis, Christian, Gelaina
Wed. 12 Nov, 3.30-4.00pm Group C3: Side subject parameter Carolyn, Jenny, Sylvia, Kathy, David
Wed. 12 Nov, 4.00-4.30pm Group B4: Nominals Amy, Zoe, Marisa, Nancy